Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter megbeszélést folytatott az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (ÖPOSZ) képviselőivel. Az egyeztetés fő témája az önkéntes nyugdíjpénztári tagok megtakarításainak saját döntésen alapuló lakáscélú felhasználásának biztosítása volt - közölte az NGM.
A lakáscélú hitelek törlesztésén és más lakáscélokon túl a már felvett szabad felhasználású jelzáloghitelek törlesztésére is fel lehet használni az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokat jövőre. Bővült a felújítási munkálatok köre az eredeti elképzeléshez képest, és kétszer is részletes tájékoztatást kapnak a pénztártagok a felhasználható egyenlegükről – derült ki a Parlament honlapján hivatalosan is megjelent törvényjavaslatból.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsor első részében arról volt szó, hogy milyen esetekben érdemes élni azzal a 2025-ben felkínálkozó lehetőséggel, hogy feltörjük önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításainkat, és az így felszabaduló tőkénket lakáscélra fordítjuk. A lépést adómentesen lehetővé tévő törvényjavaslat társadalmi vitája lezárult, a Nemzetgazdasági Minisztérium pedig fontos kérdéseket tisztázott ma. A témával kapcsolatban Palkó István, a Portfolio vezető pénzügyi elemzője volt a vendégünk. Az adás második részében a forintról volt szó, a magyar fizetőeszköz ugyanis mintha nem találna vissza a 400-as szint alá az euróval szemben, a devizapiaci folyamatokról Nyeste Orsolyát, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzőjét kérdeztük.
Eddigi értelmezésünkkel ellentétben nem lesz szükség lakáshitel felvételére ahhoz, hogy valaki lakásvásárlásra fordíthassa jövőre az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítását, és házépítésre is felhasználható lesz a kifizetés – derült ki a Nemzetgazdasági Minisztérium csütörtökön közzétett tájékoztató anyagából. Felújítás során minden esetben utólagos finanszírozás történik, az eredeti tervezethez képest kibővítették a felújítási munkálatok körét, és felhasználható lesz a megtakarítás a rendes hiteltörlesztés mellett elő- és végtörlesztésre is.
A nyugdíjpénztári megtakarítások elfogyasztása csak rövid távon jó az államnak és a polgárainak - közölte a magyar alapkezelőket tömörítő BAMOSZ egy friss közleményben.
A lakáspiac támogatása érthetően fontos a kormánynak: multiplikátor hatásán keresztül a támogatások gazdasági növekedésre gyakorolt hatása pozitív. Sőt, a többlet adó bevételeken keresztül a költségvetési egyenleget sem rontja annyira. Az ambiciózus gazdasági növekedési célok eléréséhez úgy tűnik, minden eszközt bevetnek. Még akkor is, ha a rövid távú növekedési célokért az öngondoskodás egyik megmaradt pillérét áldozzák fel.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsor első részében azt elemeztük, hogy milyen új információk derültek ki a kormány tervével kapcsolatban, amellyel az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokat a lakáscélok felé terelné. Vendégünk volt Palkó István, a Portfolio vezető pénzügyi elemzője. A második részben a friss építőipari adatokat elemeztük Koji Lászlóval, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnökével.
Hétfőn este megjelent a jogszabálytervezet a nyugdíjmegtakarítások adómentes lakáscélú felhasználásáról, a Portfolio itt számolt be a részletekről. Számos kérdés tisztázódott, de akad azért még néhány nyitott pont – hívta fel a figyelmet a Bankmonitor. Például mi lesz azokkal, akik önerőből, hitelfelvétel nélkül vásárolnának lakást? Mi lesz azokkal, akik építkeznek? Mit értünk hiteltörlesztés alatt? Az október 22-éig zajló társadalmi egyeztetés eredményeként talán ezeket a kérdéseket is megválaszolja a kormány.
Társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kormány a normaszövegét annak a javaslatnak, amely 2025-ben bizonyos lakáscélokra is igénybe vehetővé teszi az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokat. Kiderült: lakásvásárlás esetén csak hitel mellé vehető igénybe az adómentes kifizetés, a pénztártag egy naptári év alatt legfeljebb három alkalommal kérheti, összege pedig nem haladhatja meg a 2024. szeptember 30-án fennálló pénztártagi egyenleget, vagyis most már nem lehet trükközni a 20%-os adójóváírás gyors kihasználásával.
Az összességében még mindig pozitív piaci hangulat a nyugdíjpénztárak jó teljesítményét is megalapozta: az év első kilenc hónapjában több pénztári portfólió is bőven 10% feletti hozamot mutatott fel a tagjainak. A legjobb teljesítményeket a kockázatvállalóbb portfóliókkal lehetett elérni. Mutatjuk a listát.
Az Allianz Foglalkoztatói Nyugdíjszolgáltató Zrt. megszűnésére vonatkozó döntését az MNB előzetesen jóváhagyta és visszavonta annak engedélyét. A tevékenységét végelszámolással lezáró nyugdíjszolgáltató ezt megelőzően valamennyi jogszabályi és anyagi kötelezettségének eleget tett a vele kapcsolatban álló tagok és foglalkoztatók felé - közölte az MNB.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy milyen hatása lehet az önkéntes nyugdíjpénztárakra, valamint általánosságban a hosszú távú megtakarítási hajlandóságra, ha a kormány az ingatlanpiacba kezdene átcsatornázni nyugdíjcélú megtakarításokat. Vendégünk volt Farkas András nyugdíjszakértő. A második részben az automatizálás és a mesterséges intelligencia agráriumban betöltött szerepéről kérdeztük Braunmüller Lajost, az Agrárszektor főszerkesztőjét.
Aki időben elkezd gondoskodni önmagáról, az évek során olyan nagyságú összeget halmozhat fel, ami biztosíthatja az időskori megélhetését. Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink az állami nyugdíjat milyen egyéb megtakarításokkal tervezik kiegészíteni, hogy ugyanazt az életszínvonalat fenn tudják tartani, mint az aktív éveikben.
Változatosan alakuló kínálat, erősödő kereslet jellemezte a lakáspiacot szeptemberben az ingatlan.com kereslet-kínálati összesítője szerint. A következő időszakban pedig további élénkülésre lehet számítani, amit tovább erősíthet, hogy jövőre az önkéntes nyugdíjmegtakarítások adómentesen felhasználhatók lesznek lakáscélra.
Kovács Zsolt, a Nemzetgazdasági Minisztérium miniszteri biztosa az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) által szervezett Pénztárkonferencián beszélt arról, hogyan tervezi az állam az önkéntes pénztári megtakarítások idő előtti felhasználhatóságát otthonteremtési célra. Elárulta, hogy egyszeri és egy évre szóló intézkedésről van szó, amely 2025. január 1-jén léphet életbe.
Nem volt olyan a legnagyobb önkéntes- és magán-nyugdíjpénztári portfóliók között, amelyeknek ne nőtt volna a kezelt vagyona tavaly az MNB Aranykönyv friss számai szerint, ami leginkább a részvény- és tőkepiacok jó teljesítményének tudható be. Nem meglepő módon a pénztári hozamok rég nem látott magasságokba szöktek, csak úgy röpködtek a 20% feletti teljesítmények. Mindeközben a taglétszám mindkét pénztártípusnál csökken, és különösen aggasztó, hogy egyre kevesebb fiatal választja az öngondoskodásnak ezt a formáját. Erről a témáról bővebben is szó lesz a jövő heti Future of Finance konferenciánkon.
Joáv Gallant is felkerült a listára.
Hogyan lehet a technológiailag fejlett jövőt fenntarthatóbb eszközökkel megteremteni?
Ferenczy Dóra, az OTP Bank szakértője szerint sokat tanulhatnak egymástól a különböző generációk.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?